Ekologiczny ogród to nie tylko trend, ale przede wszystkim powrót do korzeni, sposób na zdrowe życie, w harmonii z naturą. Niezależnie od tego, czy masz ogromny ogród czy małą działeczkę, możesz go uprawiać w naturalny sposób, który przyniesie wiele pożytku naturalnemu środowisku, a tobie przysporzy zdrowia i ogromnej satysfakcji.
Podstawą w ogrodach ekologicznych jest dbanie o glebę. Trzeba nawozić odpowiednio, aby była zwarta i żyzna. Do nawożenia najlepiej używać obornika lub wytworzonego własnoręcznie kompostu. Aby wyprodukować eko-kompost, wykorzystaj jesienne liście, drobne patyki, skoszoną trawę i wszystkie organiczne resztki kuchenne. Regularnie mieszaj kolejne warstwy, aby napowietrzyć pryzmę i przyśpieszyć proces rozkładu. Możesz również użyć gotowych, ekologicznych preparatów do kompostowania. W kolejnym roku gotowy kompost zastosuj pod wszystkie uprawy.
Innym idealnym sposobem na utrzymanie dobrej żyzności jest wysiew zielonych poplonów – oczywiście już po zebraniu plonów z grządki. Najpopularniejszymi nawozami zielonymi są facelia, łubin, gorczyca lub rzodkiew oleista. Wysiewa się je pod koniec lata, aby przekopać jesienią i zostawić. Dzięki temu zabiegowi gleba będzie bogata w azot.
Niestety, nawet w ogrodach ekologicznych trzeba czasem zmierzyć się ze szkodnikami. A ponieważ w eko-ogrodzie powinna panować równowaga, nie stosujmy chemicznych środków ochrony roślin. Niszczą one nie tylko szkodniki takie jak mszyce, ale szkodzą również tym pożytecznym, np. biedronkom, złotookim czy pszczołom. Zastosujmy wtedy dostępne w dobrym Centrum Ogrodniczym, ekologiczne preparaty owadobójcze, na bazie olejów, często dodatkami wyciągów z ziół.
Dobrze jest również dobrze zaplanować rozmieszczenie poszczególnych rabatek warzywnych, cebulę posadzić obok marchwi, buraki obok fasoli, czosnek blisko pomidorów. Pamiętajmy, żeby co roku zamieniać miejscami sadzone rośliny – stosować po prostu płodozmian.
Niezbędnym elementem eko-ogrodu są tzw. „naturalne zapylacze“. Jak wiadomo, aż 80% roślin jest zapylana przez owady. A bez nich nie byłoby ani owoców, ani nasion. Aby owady zapylające znalazły się w naszym ogrodzie, muszą znaleźć w nim pokarm, aby w nim pozostać – dobre schronienie. Po pierwsze więc, posadźmy w ogrodzie wiele różnych roślin kwitnących, najlepiej o różnych okresach kwitnienia. Rozważmy zainstalowanie specjalnych domków dla owadów.
Żyjmy zdrowo, w zgodzie z naturą!