Rośliny na poplony to rośliny, które szybko kiełkują, szybko rosną i mają krótki okres wegetacji. Dzięki temu zdążą wykiełkować i urosnąć po żniwach lub po zebraniu plonów innych roślin. Zadaniem roślin poplonowych jest szybki wzrost i stworzenie zielonej masy, która później zostanie przekopana. Dzięki temu gleba, wyjałowiona przez uprawiane rośliny, wzbogaci się, aby w kolejnych latach wydać dobre plony. Niektóre poplony służą nie tylko jako zielony nawóz, ale wspomagają walkę z niektórymi chorobami i szkodnikami, czyli są roślinami fitosanitarnymi. Poplony rozkładają się szybko, są ekologiczne, tanie i zdrowe.
Zielone nawozy chronią przed nadmiernym wysuszeniem, hamują wzrost chwastów, zwiększają zdolność gleby do gromadzenia wody, sprzyjają wzrostowi próchnicy.
Nawozy poplonowe to przede wszystkim rośliny strączkowe i bobowate.
Szczególnie cenne gatunki to te z długimi korzeniami, ponieważ przerastając głęboko spulchniają ją.
Najczęściej wybierane poplony to:
- facelia
- gorczyca
- gryka
- łubin
- wyka
- koniczyna biała
- rzodkiew oleista
Dobrym wyborem jest również wybieranie gotowych mieszanek strączkowo-zbożowych.
Facelia
Jako poplon jest odpowiednia do wszystkich typów gleby. Daje dużo materii organicznej, która przekształca się w humus bogaty w składniki odżywcze. Najlepszy czas na wysiew facelii to czerwiec-sierpień. Roślina ta ma działanie fitosanitarne, jej system korzeniowy jest bardzo rozbudowany dzięki czemu składniki pokarmowe są wyciągane z głębszych warstw gleby i transportowane do płytszych. Uprawia się ją jako poplon letni i przekopuje jesienią na głębokość około 20 cm.
Gorczyca
Charakteryzuje się szybkim wschodem i dużym przyrostem zielonej masy. Dostarcza glebie substancje organiczne i pełni funkcję fitosanitarną. Zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób i szkodników. Rozwijająca się szybko zielona masa zacienia glebę i ogranicza rozwój chwastów.
Najlepszy czas na wysianie gorczycy to sierpień, przekopać się ją powinno pod koniec października, gdy rośliny nie są jeszcze zdrewniałe, co mogłoby utrudnić rozkładanie w glebie.
Gryka
Stosowana jest jako poplon ze względu na szybki i równomierny wzrost. Ma jedną szczególną właściwość. Mianowicie – jest rośliną fitosanitarną – niweluje ilość nicieni w glebie. Doskonale zagłusza rozrost chwastów. Idealnie nadaje się na słabe i ubogie gleby.
Grykę przekopujemy, gdy osiągnie wysokość 15-20 cm. Można również pozwolić jej urosnąć do około 1 m. Gdy zakwitnie, ścinamy ją. Zielone, ścięte części można przekompostować lub przeznaczyć na paszę, a resztę pozostałą w glebie przekopujemy. Gryka to roślina miododajna, jeśli pozwolimy jej zakwitnąć, pomożemy pszczołom.
Łubin
Jest rośliną szybko rosnącą i w krótkim czasie wytworzy dużo zielonej masy. Na poplon wysiewamy go w lipcu-sierpniu. Rośnie na glebach każdego rodzaju ze względu na niewielkie wymagania. Ma zdolność wiązania azotu w podłożu przez co poprawia żyzność gleby. Wschodzi równomiernie i obficie, wpływa na poprawę struktury gleby z powodu głębokiego systemu korzeniowego, który penetruje glebę tworząc liczne kanały i przestrzenie. Zwiększa to znacznie retencję wody w glebie, co ma duże znaczenie w okresach suszy.
Wyka
Jest to roślina strączkowa, wschodzi równo i rośnie dość szybko. Dorasta do 70 cm. Wyka potrafi transportować cenne składniki odżywcze z głębszych warstw podłoża i gromadzić je w wierzchniej warstwie gleby, wiąże również azot z powietrza. Jest rośliną miododajną, redukuje zachwaszczenie obsianego terenu.
Wykę, wysianą jako polon, ścinamy tuż po zakwitnięciu, aby nie dopuścić do zawiązywania nasion.
Rzodkiew oleista
Jako polon sprawdza się doskonale. Oprócz tego, że uprawia się ją na przeoranie (przekopanie) jest idealną rośliną paszową. Rzodkiew dobrze poprawia strukturę gleby, ziemia staje się spulchniona i napowietrzona. Za sprawą szybkiego wzrostu ogranicza rozwój chwastów.
Ma właściwości fitosanitarne, lepiej nawet od gorczycy hamuje rozwój mątwika oraz nicieni. Ze względu na długi, palowy korzeń, pobiera azot i potas a potem transportuje te składniki do wyższych warstw gleby.
Koniczyna biała
Świetnie nadaje się na zielony nawóz. Można nią obsiewać przydomowe warzywniki i ogródki. Roślina ta obficie wiąże azot w systemie korzeniowym, przyczyniając się do poprawy struktury oraz jakości podłoża. Ważne jest również to, że nie ma szczególnych wymagań glebowych. Znacznie redukuje zachwaszczenie terenu, a ze względu na dużą ilość zielonej masy bardzo mocno poprawia żyzność.