Od wiosny do jesieni krzewy ozdobne zasilane są nawozami wieloskładnikowymi. Zawierają one zwykle spore ilości azotu, który jest potrzebny do wzrostu roślin, wykształcania liści i pędów. Jesienią, gdy dni stają się krótsze, rośliny stopniowo przygotowują się do spoczynku zimowego oraz do następnego okresu wegetacyjnego. Wiele krzewów już przed zimą wykształca pąki kwiatowe, na przykład magnolie. Od składu gleby na przełomie lata i jesieni zależy, jak zakwitną np. bzy, krzewuszki czy hortensje.
Jesień to dobry termin na uzupełnienie w glebie niedoborów fosforu oraz potasu przy pomocy specjalistycznych nawozów jesiennych. To właśnie te dwa składniki mają kluczowe znaczenie i duży wpływ na przyszłe kwitnienie, owocowanie i ukorzenianie roślin. Ułatwiają przetrwanie roślinom zimy.
Jesienią powinno się również uzupełnić zasoby próchnicy w glebie. Najlepszym jej źródłem jest własnoręcznie przygotowany kompost. Dzięki próchnicy rośliny będą lepiej przyswajać składniki pokarmowe.
Nawozy jesienne to specjalnie skomponowane nawozy, które nie zawierają azotu, ale zawierają dużą dawkę fosforu i potasu. Azot w okresie jesiennym i zimowym jest bardzo niewskazany, bo przecież w tym okresie nie chcemy pobudzać roślin do wzrostu.
Do jesiennego nawożenia możemy również użyć mączki bazaltowej lub bazaltu granulowanego. Te naturalne nawozy mineralne zawierają krzemionkę, wapń, żelazo, magnez, fosfor, bor i miedź. Te składniki wzmocnią rośliny i pomogą przygotować się do zimy, wzmocnią odporność na suszę i choroby. Mączki bazaltowej, ze względu na odczyn pH, nie stosujemy do roślin kwaśnolubnych.
Nawożenie jesienne stosuje się do kilka tygodni (2-3 tygodnie) od końca sierpnia do października.