Uprawa pomidorów na działce
Pomidory należą do najchętniej uprawianych warzyw w naszych ogrodach. Cenimy je ze względu na walory smakowe, właściwości zdrowotne oraz bardzo szerokie zastosowanie. W ofercie naszego Centrum Ogrodniczego znajduje się wiele odmian różniących się smakiem, kształtem owoców, zabarwieniem oraz przeznaczeniem.
Aby cieszyć się pysznymi pomidorami z własnej działki, należy pamiętać o odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych.
Pomidory można uprawiać w gruncie, szklarniach, tunelach, a nawet na balkonach. Do uprawy w gruncie należy wybrać odpowiednie miejsce osłonięte i bardzo dobrze nasłonecznione. Pomidory są wrażliwe nawet na najmniejsze przymrozki, dlatego optymalnym terminem sadzenia rozsad pomidorów do gruntu jest druga połowa maja.
Pomidory najlepiej rosną w ziemi przepuszczalnej, ciepłej i bogatej w próchnicę. Takie podłoże, bogate w składniki, zapewni obfite plony. Aby zminimalizować ilość pracy potrzebnej do przygotowania podłoża, można użyć specjalnego podłoża do pomidorów firmy Westland. Ważne jest, aby miejsce pod sadzenie rozsad było głęboko przekopane i wzbogacone kompostem lub obornikiem. Warto zastosować obornik granulowany Florovit.
Pomidory do prawidłowego wzrostu i plonowania potrzebują odpowiedniej ilości składników pokarmowych. Warto wybierać nawozy zawierające cały kompleks makro- i mikroelementów, przeznaczone typowo do pomidorów, np. Magiczna Siła do pomidorów Substral.
Pomidory należą do roślin obcopylnych, dlatego szklarnie i tunele powinny być codziennie otwierane, aby umożliwić owadom dostęp do kwiatów.
Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne przy uprawie pomidorów to:
- usuwanie dolnych liści
- usuwanie bocznych pędów – pozwala skoncentrować siły rośliny na rozwoju owoców. Pozostawia się tylko pęd główny.
Najczęstsze problemy związane z uprawą pomidorów to:
- zaraza ziemniaka – choroba objawiająca się plamami na liściach, na owocach pojawiają się twarde, brunatne plamy. Porażone owoce nie dojrzewają i opadają.
Zwalczanie zarazy ziemniaczanej:

Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC, Revus 250 SC, Signum 33 WG
- Alternarioza pomidora – plamy na liściach, które z czasem zasychają i wykruszają się. Porażone owoce gniją i opadają.
Zwalczanie alternariozy:

Miedzian 50 WP, Revus 250 SC, Signum 33 WG
- brunatna zgnilizna owoców – rośliny więdną w wyniku uszkodzenia podstawy łodygi. Na owocach pojawiają się brunatne plamy wokół szypułki.
Zwalczanie: Miedzian 50 WG
Najpopularniejsze odmiany pomidorów:
Bawole Serce – odmiana polecana do uprawy amatorskiej. Odmiana wysoka, wymagająca palikowania. Produkcję rozsady najlepiej rozpocząć w marcu, a wysadzenie do gruntu w drugiej połowie maja. Ta odmiana charakteryzuje się dużymi, bardzo smacznymi owocami o wadze nawet do 600 g.
Malinowy Olbrzym – odmiana późniejsza, dobra do uprawy amatorskiej. Owoce smaczne, o barwie malinowej, dorastają do około 200 g. Idealne do bezpośredniego spożycia.
Kmicic – odmiana pomidora typu Lima. Owoce niewielkie, wydłużone, intensywnie czerwone. Ta odmiana jest bardzo plenna, a owoce nadają się idealnie do przetwórstwa.