Szkodniki roślin domowych
Rośliny domowe to nieodłączny element domów i mieszkań. Taki dodatek potrafi zmienić oblicze całego wnętrza. Kwiaty to nie tylko piękna dekoracja, ale także ogromne korzyści dla zdrowia – rośliny redukują stres, co zostało udowodnione naukowo, oczyszczają powietrze. Oprócz wartości zdrowotnych, rośliny mają ogromne znaczenie estetyczne, ocieplają wnętrza, sprawiają że te stają się bardziej przytulne.
Mimo iż posiadanie roślin wiąże się z ogromnymi zaletami, czasem zdarzają się pewne problemy. Najczęstszymi z nich jest pojawienie się niepożądanych gości – szkodników roślin domowych.


Do najczęściej pojawiających się owadów na roślinach domowych należą:
- wełnowce
- przędziorki
- tarczniki
- wciornastki
- ziemiórki


Zwalczanie wełnowców
Wełnowce są szkodnikami trudnymi do zwalczenia, a ich obecność może doprowadzić do całkowitego zniszczenia rośliny. Owady te przypominają kilkumilimetrowe kulki waty lub wełny o obłym kształcie. Ponieważ są do szkodniki ssące, bardzo szybko widać objawy ich żerowania – rośliny żółkną, więdną, a liście opadają.
Zwalczanie wełnowca należy zacząć od odizolowania zaatakowanych roślin od tych wolnych od szkodników, następnie trzeba umyć górną zieloną część rośliny w celu usunięcia szkodników. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie bryły korzeniowej ze starego podłoża oraz przesadzenie kwiatka do nowego podłoża w wyparzoną wrzątkiem doniczki.
Po tych wstępnych zabiegach wykonujemy oprysk owadobójczy. Preparaty skuteczne w zwalczaniu wełnowców to: Mospilan, Polysect, Sanium.
Walka z wełnowcem może potrwać długo, a opryski trzeba będzie powtarzać tak długo, aż przestaną pojawiać się nowe.
Zwalczanie przędziorków
Przędziorki to szkodniki z gromady pajęczaków. Żerują na zielonych częściach roślin, żywiąc się ich sokami, co powoduje osłabienie a potem nawet obumarcie rośliny. Przędziorki zwykle bytują na spodzie liści, a nieodłącznym objawem ich obecności jest delikatna pajęczynka. Walkę z tym szkodnikiem należy zacząć od dokładnego umycia rośliny wodą, przędziorki jej nie lubią, więc w ten sposób znacznie ograniczymy chwilowo ich liczebność. Wskazane jest również podniesienie poziomu wilgotności powietrza. Następnie wykonujemy oprysk preparatem owadobójczym: Polysect, Nissorun Strong lub Ortus.
Dla pewności zabieg można powtórzyć po około 2 tygodniach.
Zwalczanie tarczników:
Tarczniki to owady z rzędu pluskwiaków. Na roślinach wyglądają jak maleńkie płaskie brązowe blaszki/wypukłe plamki (pod blaszką znajduje się szkodnik).
Żerowanie tarczników objawia się żółknięciem liści i ich opadaniem w późniejszej fazie. Zahamowany zostaje wzrost, a rośliny wręcz marnieją w oczach. Walkę należy rozpocząć niezwłocznie po zauważeniu szkodników. Preparaty skuteczne w zwalczaniu tarczników to: Polysect, Sanium, Mospilan.
Zwalczanie wciornastków
Wciornastki są szkodnikami kłująco-ssącymi, niezwykle trudno jest je dostrzec na roślinie, ponieważ ich wielkość nie przekracza 1 mm długości. Wysysają sok z rośliny, a charakterystycznym objawem ich żerowania są srebrzyste plamki na liściach i zielonych pędach. Jest to specyficzny objaw żerowania, polegający na wejściu powietrza w miejsce wyssanego soku.
Preparaty skuteczne w zwalczaniu wciornastka to: Karate Zeon, Spintor, Agrocover Spray.
Zwalczanie ziemiórek
Ziemiórki to muchołówki z rodziny ziemiórkowatych. Osobniki dorosłe przypominają małe. Czarne muszki o 3 mm wielkości. Bardzo łatwo je zauważyć, gdyż fruwają w pobliżu rośliny, gdy poruszy się jej liście.
Ziemiórka żyje krótko, około 7 dni, ale w tym czasie składa około 100 jaj. Larwy wylęgają się już po 4 dniach. To właśnie larwy są najbardziej szkodliwą formą szkodnika, żerują one w ziemi zjadając resztki organiczne, a starsze formy – korzenie. Zaatakowane przez ziemiórki rośliny nieprawidłowo się rozwijają, proces wzrostu zostaje zaburzony. Często rośliny więdną i zamierają, gdyż larwy mogą zjeść większą część korzeni.
Najczęściej ziemiórki dostają się do domów wraz z podłożem używanym do siewu lub przesadzania, dlatego warto kupować podłoża z dobrych źródeł w sprawdzonych centrach ogrodniczych.
Do zwalczania ziemiórek służy preparat Neemazal t/s. Dodatkowo warto zastosować żółte lepy doniczkowe do wyłapywania dorosłych form ziemiórek.