Ćma bukszpanowa – zwalczanie

Żarłoczne gąsienice ćmy bukszpanowej zjadają liście oraz młode pędy bukszpanów . To bardzo groźny szkodnik i istnieje kilka metod zwalczania:
- mechaniczne
- chemiczne
przy pomocy preparatów mikrobiologicznych

Ćma bukszpanowa pochodzi z rejonów azjatyckich . Do Polski trafiła prawdopodobnie około roku 2012 w wyniku importu bukszpanów . W Polsce w tej chwili żeruje tylko na bukszpanach. Jeśli nie podejmie się walki z tymi szkodnikami potrafią one ogołocić krzewy w kilka dni a prowadzi to obumarcia całej rośliny.
Sama ćma to nocny motyl , który bardzo trudno zauważyć ze względu na nocny tryb życia . Szkodliwą formą są gąsienice , które żywią się liśćmi oraz młodymi pędami bukszpanów.
Ćmy wydają kilka pokoleń młodych form w ciągu roku , stąd zachodzi konieczność zwalczania lub zabezpieczania roślin kilka razy w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego .

Gąsienice mają kolor zielonobrązowy i dorastają do około 4 cm . Bardzo łatwo jest je zauważyć po rozchyleniu gałęzi bukszpanu . Zwalczanie powinno prowadzić się od kwietnia aż do października a podstawą jest regularne oglądanie roślin .

Zwalczanie:
  1. Oprysk mikrobiologiczny

Lepinox Plus to preparat zawierający bakterię Bacillus Huringiensis . Gdy trafia ona do przewodu pokarmowego szkodnika wytwarzają się krystaliczne białka , które powodują utratę apetytu szkodników . Owady giną w ciągu 72 godzin od zastosowania preparatu . Lepinox Plus stosuje się jako oprysk .

  1. Oprysk chemicznny
    Mospilan 20 SP – bardzo wysoko skuteczny preparat działający niezależnie od panujących warunków atmosferycznych , działa bardzo dobrze w podwyższonych temperaturach . Niszczy nie tylko ćmę bukszpanową ale również mszyce , mączliki , miseczniki , wełnowce i stonkę . W roślinie działa systemicznie . Po zastosowaniu preparatu ( poprzez oprysk) szkodniki giną w ciągu kliku godzin .

Oba preparaty znajdziecie w ofercie naszego Centrum Ogrodnicze Żelazny .