Jakie rośliny doniczkowe lubią zacienione stanowiska?

Istnieje wiele roślin, które doskonale radzą sobie w warunkach niskiego nasłonecznienia i stanowią doskonałą dekorację wnętrz. Które z nich są warte uwagi? Jakie rośliny doniczkowe nadają się do zacienionych stanowisk?

RoÅ›liny doniczkowe do zacienionych stanowisk 

Oto kilka przykÅ‚adów roÅ›lin doniczkowych, które doskonale prosperujÄ… w pomieszczeniach o ograniczonym dostÄ™pie do Å›wiatÅ‚a: 

  • Sansewieria (Sansevieria trifasciata) - Popularnie znana jako "jÄ™zor teÅ›ciowej" lub "wężownica". Ma dÅ‚ugie, mieczowate liÅ›cie o charakterystycznym wzorze. Sansewieria jest bardzo odporna i może przetrwać w zacienionych miejscach.
  • Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia) - Zamiokulkas, zwany również "dolarowym drzewem" lub "roÅ›linÄ… ZZ". Ma  ciemnozielone, bÅ‚yszczÄ…ce liÅ›cie. Ta roÅ›lina jest nie tylko piÄ™kna, ale także wyjÄ…tkowo odporna na brak Å›wiatÅ‚a i wymaga niewielkiej iloÅ›ci wody.
  • Maranta (Maranta leuconeura) - Ta roÅ›lina ma piÄ™kne, kolorowe liÅ›cie z wyraźnymi wzorami. Maranta dobrze roÅ›nie w miejscach o umiarkowanym oÅ›wietleniu.
  • Kokornak (Aspidistra elatior) - Kokornak to trwaÅ‚a i wytrzymaÅ‚a roÅ›lina o ksztaÅ‚tnych, ciemnozielonych liÅ›ciach. Jest doskonaÅ‚ym wyborem do obszarów zacienionych, ponieważ może przetrwać w niemal caÅ‚kowitej ciemnoÅ›ci.

Istnieją jednak także inne kwiaty doniczkowe, które polubią się z cieniem. Jest to m.in. monstera, zamia czy filodendron.

Opieka nad roślinami doniczkowymi w zacienionych pomieszczeniach

Kwiaty doniczkowe w zacienionych pomieszczeniach wymagają oczywiście odpowiedniej pielęgnacji. Istotne okaże się m.in. odpowiednie nawadnianie, optymalne nawożenie, regularna kontrola stanu liści oraz ich oczyszczanie. Należy pamiętać o tym, że każda roślina ma swoje indywidualne potrzeby oraz wymagania. Warto się z nimi zapoznać. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji roślina będzie rosła piękna i zdrowa przez długi czas.